Čeká vás potápění v zahraničí? Nepodceňujte volbu pojištění

Přístrojové potápění již Češi nepovažují za okrajovou záležitost pro hrstku nadšenců a naopak se na dovolení potápějí stále častěji. Většina turistů navíc nebere na lehkou váhu rizika a před odjezdem si sjednává cestovní pojištění. V hledání toho správného produktu je však často kámen úrazu. Jakkoliv se potápění zařadilo mezi běžné aktivity, některé pojišťovny k němu přistupují poněkud rozpačitě. Na co byste si měli dát pozor a kde vás pojistí „se vším všudy“?

Nebezpečí číhá na souši, ve vzduchu a samozřejmě i ve vodě. Pojišťovny to vědí a potápění proto řadí mezi rizikové sporty. Strach z vody se projevuje i na výši pojistného a různých omezeních, která se k potápění váží. V nabídkách některých pojišťoven dokonce na pojištění potápěčů nenarazíte vůbec – potápěči jsou u nich nepojistitelní a basta.

Potápění

Měli byste se snad vydat za zážitky pod hladinou bez pojištění, případně neřešit pojistné podmínky a „dělat si vše po svém“? Určitě ne, to by se vám příliš nevyplatilo. V případě úplně absence cestovního pojištění byste si museli veškerou zdravotní péči uhradit z vlastní kapsy, v případě druhém (nedodržení pojistných podmínek) by mohla pojišťovna plnění zkrátit i zcela odmítnout.

Na co se tedy zaměřit při hledání vhodného pojištění? V prvé řadě si ujasněte hloubku plánovaného ponoru: mnohé pojišťovny totiž nepojistí ponor hlubší než 40 m. Některé pojišťovny umožňují pojištění sportovního přístrojového potápění pouze do hloubky 30 m a najdou se i takové, které potápěče limitují do 10 m.

Jednou z mála výjimek je ERGO pojišťovna, v jejímž portfoliu najdete standardní připojištění pro potápění do 40m hloubky i připojištění pro potápění v obtížných podmínkách (tzn. ve větších hloubkách).

Potápění

Pozor, pojištění pro potápění v hloubce větší než 40 m se vám může hodit i v případě, že se tak hluboko neplánujete potápět. Pokud vás při ponoru strhne proud do větší hloubky a budete potřebovat ošetření či léčbu, pojišťovna může na základě dat z potápěčského počítače odmítnout plnění.