Potápění pod ledem

Určitě každý náruživý potápěč se někdy chtěl potopit pod led. Okusit ten pocit kdy místo volné hladiny je pár desítek centimetrů tlustého ledu a kde vynoření na nesprávném místě může pořádně bolet :)).

V zimě kdy je voda relativně nejčistší bývá potápění pod ledem jeden z nejhežčích zážitků vůbec. Díky čisté vodě bývá velice dobrá viditelnost vhodná pro fotografy a filmaře.

Příprava na ponor

Na samotný ponor je dobré se řádně vybavit. Doporučím si s sebou vzít:

  • Motorovou pilu (popř. ruční)
  • Krumpáč
  • Teplé pití
  • Doprovod
  • Svítilny pod vody
  • Nezámrzné automatiky
  • Nezámrzné ventily
  • Kompas pod vodu!
  • Vodící šňůrku a karabinky!
  • A samozřejmě klasické vybavení...

Plánování ponoru (Briefing)

Briefingu věnujte co bejvíce pozornosti, naplánujte si kam poplujete, jakým směrem a jak přibližně daleko. Domluvte se také s doprovodem co bude také dělat v případě že se nevynoříte v daný čas. Kdy mají zavolat pomoc.

Sekání díry do ledu

Do ledu vysekejte díru přibližně 2 x 2m a cca. 5-6m od břehu. Použít můžete ruční nebo motorovou pilu, sekerka se moc neosvědčila. Rozřezaný led zastrkejte pod okolní led, šikovně ho tak schováte :).

Příprava na vstup do vody

Jakmile se potápěči obléknou, připevní si na vyvažovací vestu karabinku s vodícím lankem. Druhý konec ukotví doprovod na břeh silným uzlem.

Ponor

Po zanoření ponor probíhá jako každý jiný. Ukážete si na prstech O.K a pokračujete v ponoru, dávejte si pozor aby jste neztratili vizuální kontakt s parťákem.

Nestandartní vybavení pod led

Jak jsem napsal výše je dobré si mimo jiné s sebou vzít vodící lanko s karabinkami, kompas a svítilnu.
Vodící lanko slouží k propojení potápěče s otvorem v ledu na hladině a usnadňuje tedy potápěči nalezení otvoru. Šnůru doporučuji silnější, aby se nepřetrhla o ostré předměty ve vodě.
Kompas si také pro jistotu vemte. Před vstupem do vody si zjistěte azimut, kde se nachází díra v ledu, pro případ krizové nouze, kdyby se lanko náhodou opravdu přetrhlo. Je o nepravděpodobné (pokud nebudete sňůru rvát) ale stát se to může. Může Vám to zachránit život.
Proč si s sebou brát svítilnu? Je to jednoduché, pokud by se stalo že dojde ke snížení viditelnosti, svítilna se bude vždy hodit. Zejména při slunečných dnech kdy je jasno a slunce svítí, může dojít k tomu že se zatáhnou mraky a bylo by po světle. (Vlastní zkušenost.)

Oblek & ploutve & orientační světlo

Co se týče výběru neoprenu, doporučuji spíše Suchý oblek. Pod ledem je opravdu zima, jak na obličej tak na tělo. Na naše vody se osvědčil Rescue Light, který používají záchranáři a poloprofesionální jeskináři :).
Dále bych rád doporučil vemte si co nejvíce kontratní ploutve např. žluté. Kdyby se Váš partner pod voodu opozdil tak je rozhodně lehčí spatřit žluté než např. černé ploutve.
K orientačnímu světlu nemám co dodat. Lépe najdere parťáka kterýmu bliká na hlavě dioda než bez ní.

Závěrem

Ponor pod led bych nedoporučoval začínajícím potápěčům. Jde o ponor kde jedna chyba, byť jen zazmatkování může znamenat ve výsledku smrt.