Povinná potápěčská výbava

Potápěčské zkoušky tvoří základ každého potápěče. Bez patřičného prošklolení (jak praktického tak teoretického) je potápění ve volné vodě hra na život a na smrt.
Jiná situace nastává pokud vemete své ďítko do bazénu, dáte mu párkrát dejchnout z automatiky v 1m hloubce, aby si vyzkoušel jaké to je "Být potápěčem". Situaci máte pod kontrolou, ale co dělat když zazmatkujete v 30m hloubce? Vyplivnete automatiku, zahodíte olovo honem rychle začnete máchat ploutvema směrem ke hladině a přitom pro jistotu zadržíte dech ... = smrt! (dostanete kesonovku) - Nikdy to nedělejte.
Proto je dobré složit patrřičné zkoušky i když si řeknete "Já se nebudu potápět hlubokoo..." - Blbost. Sám jsem měl tu čest potápět se v bazéně s člověkem, kterej ani nevěděl jak se používá vyvažovací vesta (jacket), po půl hodině "čvachtání" ve 2 metrové hloubce mu začalo být mdlo, dostal křeče a za 10 minut pro něj jela sanitka, protože se u dna nadechl, zadržel dech a vyplul na hladinu.V sanitce dostal infuzi a poležel si 2 dny v nemocnici na pozorování. A to všechno kvůli 2 metrům.Výstroj

Zde uvedu povinnou výbavu potápěče pro bezpečné potápění.

  • Maska, šnorchl, brýle, ploutve - tzv. ABC Set - Abécéčko
  • Neoprenový oblek (polosuchý, suchý, mokrý), neoprénové boty, rukavice
  • Nůž
  • Vyvažovací vesta
  • Potápěčská láhev
  • Automatika 2x (založní a provozní), manometr, hloubkoměr, popř. teploměr.
  • Olovo - popř. jiné integrované závaží
  • U moře samozřejmě bójku!

Povinná výbava potápěčeDalší potápěčské "vybavení"...

Mnoho potápěčů si také pořizuje počítač pro potápěče. Jde o malý přístroj velikosti hodinek, který si počítá hloubku, teplotu, čas a bezpečnostní zastávky. Hlavní výhodou je velikost a hlavně funkčnost, díky níž se máte veškeré informace na displayi.
Další neocenitelnou pomůckou jsou svítilny. Jeli pod vodou špatná viditelnost, pomůže vám práve světlo. Výkon těchto svítilen se pohybuje od 10W až do stovek w čili výkon dostačující.Fotoaparáty a videokamery...

Stále více potápěčů si pořizuje různé fotoaparáty a videokamery pod vodu. Pokud můžu doporučit začátečníkům - vyvarujte se jim zatím. První začátečnické ponory pod vodou bývají mnohdy minutové, než si člověk zvykne na neopren a na jacket, to byste toho moc nenatočili.